تبادل نظر

https://forum.radiobina.net/public/new/img/user-square.svg
mahsa_barati1492
تعداد پست: 1
1908 بازدید
عنوان تاپیک

فکر وسواسی

درود برهمراهان رادیو بینا.

من مهسا هستم و 30 سالمه .پنج سال پیش همسرم ک اون موقع دوست پسرم بود و ما در شرف کارهای خواستگاری بودیم آرش (همسرم) مبتلا به کنسر خون شد و خب همه چیز خیلی ناگهانی اتفاق افتاد به لطف خدا سلامتی اش رو بعد از چند دوره شیمی درمانی و دو سال درمان تحکیمی به دست اورد و ما در همون دوران شیمی درمانی عروسی کردیم اما من به معنای واقعی در لین دوره پنج ساله تموم شدم و هربار خودم بلند کردم تو این مدت بابام رو هم از دست دادم و دیگه الان جز افکار مریضی چیزی توی ذهنم نیست هم توی خودم دنبال مریضی هستم با کوچکترین علایم ها بزرگترین رو برای خودم میسازم برای اطرافیانم همش نگران اتفاقم و دیگه خودم و هدفامو یادم رفته نمیدونم ک قراره کی به زندگی برگردم و قوی و خوشحال باشم با وجود اینکه شکرگزاری مدیتیشن ورزش طبیعت جزو جدا نشدنی از زندگی من هستن و روتین همیشگی من هستن ولی مهسا خستس از افکاری ک تمام توانش رو گرفتن و با مشاوران زیادی هم صحبت کرده و جز اینکه بهش حق دادن کاری برای درمانش نکردن

۱۴۰۲/۰۷/۲۸، ۰۸:۵۵
radio bina
تعداد پست: 0

سلام مهسا جان 

یک تکنیک بهت پیشنهاد میکنم. نگرانی تو بابت اطلاعاتی هست که مغزت دریافت کرده و طبیعیه که بیشتر روی بیماری متمرکز بشی. 

در گول سرچ کن که چه چه کارهایی یا خوردن چه مواد خوراکی طبیعی باعث افزایش طول عمر و سلامتی میشه، دنبال مقالاتی نباش که مثلا اگر شکر نخورید دچار بیماری نمیشید، این نوع مقالات نه، چون اگر بخوای برای مثال شکر هم هرازگاهی بخوری اون سیگنال منفی بیشتر توی ذهنت میاد.

پس هر خوراکی یا فعالیتی که خیلی مفیده را سرچ کن اطلاعاتت را کامل کن و برای خودت نت بردار. مثلا کلم بروکلی برای سلامت مغز خوبه، یا کسانی که مدیتیشن میکننند عمر طولانی تری دارن یا ورزش مانع سکته قلبی میشه، به تدریج به مغزت اطلاعات زیادی را راجع به اثرات مثبت یک سری خوراکی ها بده، اما هشدار بهت میدم، هدف من این نیست که بگردی غذاهای مضر را پیدا کنی، شما باید فقط روی خوراکی های سالم و فوایدش تمرکز کنی، مثلا راجع به تاثیر قرار گرفتن در طبیعت سرچ کن، راجع به ورزش سرچ کن و این لیست را به دفترت اضافه کن، وقتی اون کارها را انجام میدی  یا غذاهایی که مفید هست را میخوری ذهنت ناخوداگاه حس خوبی بهش دست میده و اروم میشی.

اینکارو انجام بده و برام نتیجه اش را هفتگی بنویس. کمی صبر داشته باش و عجله نکن

۱۴۰۲/۰۸/۱۴، ۱۵:۵۶
pshakib757

سلام مهسا جان. امیدوارم هر جا هستی شاد و سلامت باشی. بابت فوت پدر متاسفم خدا صبر بده.تو زندگی های هممون اتفاقات تلخ هست و قطعا ما بعد از تجربه اون اتفاقات تا مدتی حالمون خوب نیستو قطعا سخته بخوایم مثبت فکر کنیم. بخاطر این اتفاقات اخیر تو دچار اضطراب و نشخوار فکری شدی. چند تا مورد رو دوست دارم بنویسم امیدوارم به تو دوست خوبم کمکی بکنه همون طور که به خودم کمک کرد. در رابطه با از دست دادن عزیزانمون باید بگم جزو مسائلی هست که باید بهش زمان بدیم تا اون دوره سوگواری ما بگذره و دوران سختی هست. این طور نگاه کنیم که قطعا جای بابا خوبه و وقتی شمارو توی این حال ببینه حتما ناراحت میشه. گاهی اگر دلت برای بابا تنگ شد گریه کن. براش خیرات بفرست و دعا کن وبا خدا حرف بزن خیلی اروم میشی. قطعا خیلی خوشحال میشه. برای همسرتون خیلی خوشحال شدم که به لطف خدا دوباره سلامتی شون رو به دست اوردن خیلی ادم قوی هستن و قطعا دوران سختی رو گذروندید. اما این نباید باعث بشه که شما فکر کنید قراره هر لحظه اتفاق بدی براتون بیفته. اصلا اینظور نیست و اینها تنها فقط بخاطر اضطراب شماست. یادت باشه لینها صرفا افکار تو هستن نه خود تو. به این فکر کن که همسرتون سالم و سلامت کنارتون هست. قدر باهم بودن رو بیشتر بدونید و از تک تک لحظات زندگیتون لذت ببرین. نذار یک اتفاق باعث بشه این همه نعمت و چیزهای خوبی که داری رو نبینی. با شکرگزاری میتونی تمرکز ذهنت به سمت داشته ها و افکار مثبت ببری. هر روز مثلا 10 مورد از نعمت هایی که داری مثل سلامتی و توانایی انجام کارهای شخصی ، عشق، خانواده و ... و هر روز نعمت های جدیدتر و حتی ساده ترینشون رو به این لیستت اضافه کن و خدارو شکر کن. کارهایی که حالت رو خوب میکنه انجام بده و از روتینت غافل نشو. هر وقت همچین افکاری اومد توی ذهنت همیشه به نفع خودت بگیر. مثلا تو الان دلت درد میگیره میگی نکنه مشکلی دارم نکنه الان فلان بشه و... با خودت بگو نه چیزی نیست چون زیاد امروز کار کردم یکم دستم گرفته. خواب بد دیدی بگو خیره ایشالا چیزی نیست. یا حتی اگر وسواس شستشو و غیره داری هم همین طور عمل و بگو نه تمیزه و همیشه به نفع خودت بگیر. این باعث میشه از کاه کوه نسازیم. و در اخر مطالعه و کتاب خوندن رو هم جزو روتین زندگیت بیار و از فضای مجازی کمی فاصله بگیر. کتاب هایی بگیر که دوست داری مخصوصا توی حوزه مشکلاتی که داری. معنویت رو به هر شکلی که باهاش با خدا ارتباط خوب میگیری بیشترش کن نماز دعا قران مدیتیشن زیارت هر چیزی که بهت ارامش میده. عزیزم امیدارم کمکی کرده باشم هر چند خیلی کوچیک. ایشالا همیشه خودت و خانواده سالم و سلامت باشین مواظب خودت باش.

۱۴۰۲/۱۰/۲۴، ۲۳:۰۳
user_86818280

من به عنوان کسی که یک دوره طولانی وسواس فکری رو تجربه کردم.فکرمیکنم ناراحتی شما وسواس فکری نیست.شما اول باید خودتون رو دوست داشته باشین.

۱۴۰۲/۱۱/۰۵، ۰۳:۱۱

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات انجمن درد دل رادیو بینا می باشید
جدیدترین تاپیک های 2 روز گذشته
پر بازدید ترین تاپیک های امروز
داغ ترین های تاپیک های 2 روز گذشته
داغ ترین های تاپیک های امروز